Search
  • minekobal

Sıradan olmak güzeldir

Bildiğimiz yerden başlayalım; tüm insanlık tarihinin en gelişmiş, en obur ve en borçlu nesliyiz.


Devamında da meraklı sorumuz gelsin “Neden?” İlk aklıma gelen yanıt “en tutkumuz”. En olanları alkışlıyoruz, bir şeylerin en iyisi olmayı hedef olarak satın alıyoruz. En azından çabamızı bu yönde ortaya koyuyoruz. En iyi okula kabul edilmek, en çok satan müşteri temsilcisi olmak, en çok büyüyen bölge olmak, en sevilen arkadaş olmak, en zarif eş, en iyi aile babası olmak gibi abartılı ve uzun bir listeyi kolaylıkla yazabiliriz. Gelişim ve büyüme için enleri hedeflemek savını nasıl yanıtlarım bilmiyorum, o nedenle de bu sorunun etrafından dolaşıp, bildiğimi sandığım sulara sizi davet etmek istiyorum. Hepimiz mutlu olmak, sağlıklı olmak, huzurlu olmak istiyoruz. Peki çok milyar insan içinden o kadar da biricik değilsek, ya sandığımızdan daha sıradansak?


Sıradanlığı kendimize ne kadar yakıştırabiliyoruz bilmiyorum. Ya da ben gerçekten sıradanım dersem bir iş görüşmesinde teklif alma olasılığım ne olur eğlenceli bir soru. Ancak sıradan olmayı kendimizden uzak tutmaya çalıştıkça oburlaşıyoruz ve daha çok tüketiyoruz. Daha çok tükettikçe bir tanecik olup alkışlanacağımızı düşünüyoruz belki de. Ümidimizi de reklamlara bağlayabiliyoruz, hatta şahane influencerlarımız da var bizi en iyisi yapmaya çalışan. Bu şampuanı kullandığımızda en güzel saçlar bizim olacak, bu siteye taşınırsak “seçkin” ve mutlu bir ailemiz olacak, bu parfüm ise herkesi peşimizden koşturacak, hatta hijyenik pet seçimimizle kariyer ve çocuk yapma özgürlüğümüzü de ifade edebileceğiz. Sonra tüketen, tükettikçe midesi genişleyen belirsizlikle karşılaşınca esnemeyi unuttuğu için kırılan insanlar oluyoruz.


Brene Brown’dan ilham alarak devam edelim, kırılganlığımızı kabul ettiğimizde cevabını bilmediğimiz soruları sormaya başlıyoruz. Böylece büyümek için daha fazla tüketmek yerine keşfetmeyi tercih ediyoruz. Yumuşak karnımızı cesaretle açıyoruz, yeni tekliflerimizi masaya getirebiliyoruz. Üretmeyi tercih ediyoruz. Kan, ter ve göz yaşı pakete dahil, kimse bize dünya adil bir yer demedi ki😉


Sıradan olmayı kabul ettiğimizde

okuyarak

sorarak

dinleyerek

görerek

dokunarak

hayret ederek

anlamaya çalışarak

ellerini bulaştırarak

utanmayı göze alarak

düşerek

şükrederek

kaygılanarak

gülümseyerek

devam ediyoruz.


Sıradan insanlar gibi, bizden önce yaşamış ve şu anda dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan insanlar gibi hikayemizi inşa ediyoruz.


Birkaç meraklı soru isterseniz:

1. Sıradan olmak sizin için ne anlam ifade ediyor?

2. Yaşamınızın farklı alanlarında sıradanlık yaklaşımınız değişiyor mu?

3. Yaşamınızın hangi alanlarında ne kadar obursunuz? Ne kadar fitsiniz?

4. Çevrenizde yanlarında hiç çekinmeden sıradan olma lüksüne sahip olduğunuz kimler var?

5. Çevrenizdeki insanların ne kadar sıradan olduğunu düşünüyorsunuz?

6. Sizin sıradan olmakla ilgili meraklı sorunuz ne olurdu?


Bizi daha sıradan kılacak merakımız bol olsun🎈248 views0 comments

Recent Posts

See All