Search
  • minekobal

Can sıkıntısına meraklı bir övgü

Sıkıcı kelimesi hayatımızda olmasa ne olurdu?


Bir dünya düşünün, ütopya mı distopya mı olur kısmını size bırakıyorum. Herkes bir dolu şeyi merak ediyor ve bu durumdan çok mutlular. Kimsenin canı sıkılmıyor. Çok enerjikler ve pek odaklanmış haldeler, verimlik için kaygılanmanıza gerek yok hep tavan. Belki her şey daha da hızlanır. Peki siz böyle bir dünyada olmak ister miydiniz?

Önce bu dünya güzel gelse de ben denge kelimesine sığınmak istiyorum. Sıkıntının olmadığı bir dünya hızlandıkça, bizi daha çok tüketmeye ve oburluğa da sürükleyebilir. Sanırım korkum da bu tarafında.


Sıkıldığımda ne yapacağımı merak ediyorum aslında. Hiç sıkılmayan insan daha sıkıcıdır. Valla dedim, çok da köşeli oldu ancak silmek istemiyorum, böyle kalsın. Sıkılmadığımda yapacak bir şeyler ve yetişecek projelerim var, gündemim hep kalabalık. Aslında daha sıkıcı di mi? Koştururken ötekinin onayına daha bağımlı hissederken, canım sıkıldığında ben daha kendim olabiliyorum.


Can sıkıntısının Almanca karşılığı "Langweile" uzayan zaman gibi bir anlamı var diyebiliriz. Belki de sıkıldığımda sadece durmak istememi böyle ifade edebilirim. Canım sıkılıyorsa sesim de pek çıkmaz mesela. Her zamankinden daha iyi dinlerim. Tembelliğin keyfini çıkarmak, hiçbir şey yapmamak ve sıkılmak da hiç fena bir tercih gibi gelmiyor böyle yazınca.😉 Özgürce sıkılmak, biraz pufurdamak çok insani, ne daha az ne daha fazla.


Geri dönüşüm muhteşem olabilir belki, belki de olmaz. Sıkıldıktan sonra belki gökkuşağını görebilirim, belki yeni pek bir cesur adım atabilirim hiç bilmiyorum. Ancak bilmemek güzel ve renkli. İçinde biraz boşluk var. Sonra ne zaman bir şeyler ilgimi çekecek veya aşık olacağım diye merak ederim. Olmadı bir bardak çay veya kahve alırım (şaraba da hayır demem) ve düşünürüm. Hayret edecek yeni bir şeylerle randevumu beklerim.


Önümde bekleyen işlere bakıp, canım sıkılıyor deyip biraz daha oyanlanabilme lüksü ve özgürlüğünden bahsediyorum. Yine kurtarıcı sözcük denge, bu kadar çekici gelen sahne depresif değil. Belirli bir süre veya dozda can sıkıntısı iyi geliyor. Dönüşte hatırlayacağımız bir yaşama sevincimiz var, tabii ki💃


Sıkılmanın da hakkını vermek gerek.


Kim bilir hangi sanat eserlerini can sıkıntısına borçluyuz?


Sonrasında hayret ve merak gelecekse sıkılmak da güzeldir🎈128 views0 comments

Recent Posts

See All