Search
  • minekobal

Merakla yaşamımızı tasarlamak

Merakla soru sormak bir tasarım süreci ise kendi yaşamımızı hangi seçimlerimizle şekillendiriyoruz?

Tasarım lensi ile kendimize bakmak vereceğimiz bir yanıta aşık olmak yerine, sorularla deneyselliğe alan yaratacaktır. Ayşe Birsel’in çok basit ve etkili (bu iki sıfatı aynı cümlede kullanmak her zaman kolay olmuyor) bir uygulaması ile tanışmak isteyebilirsiniz.


Kahramanlarımız Uygulaması beş adımdan oluşur ve yaklaşık 10 dakikanızı alır diye yazıp, sonra da reçete fobime yaklaşıyorum eyvah diyebilirim. Ancak bu kez gerçekten yapacak bir şey yok, uygulama iyi çalışıyor 🎈


Beş adımda Kahramanlarımız Uygulaması

1. Bir sayfa kağıt alın ve kalem tabii ki, renkli de olursa ne güzel olur.


2. Profesyonel yaşamınızı düşündüğünüzde ilham aldığınız, takdir ettiğiniz kahramanlarınızı düşünün. Bu isimler tüm dünyanın tanıdığı Elon Musk, Malala veya Gandhi gibi isimler de olabilir, lisedeki edebiyat öğretmeniniz de veya tarihten bir kahramanın isimini seçebilirsiniz. Bu arada bir isim seçmek durumunda değilsiniz, nasıl istiyorsanız, İlhamınızı besleyen kaç kahramanınız varsa, üç, beş veya altı hepsini listeleyebilirsiniz.


3. Kahramanlarınızı belirledikten sonra onları temsil edecek birer ikon çizin, çünkü beynin sağ tarafını da dahil etmek önemli. Kendimden kopya verebilirim, ilk aklıma gelen kahraman Carl Gustav Jung. Doğu ve batı düşüncelerini birleştirmeye çalışması bunun için sürekli sorular sorması beni her zaman çok etkilemiştir. O nedenle de ilkokuldan kalan kesişen kümelerim ve o git-geller için de soru işaretim var. İkon sonrasında ise o kişiyi sizin için anlamlı kılan özelliklerini yazabilirsiniz. Jung’un bilgisinin, denge arayışının, cesaretinin beni heyecanlandıran sıfatları olması gibi...

4. Şimdi kahramanlarınıza ve yanlarına yazmış olduğunuz sıfatlara biraz daha alıcı bir gözle bakın, çünkü bunlar sizin değerleriniz. Bu özellikleri sizin için anlamlı ve değerli olduğu için seçtiniz.


5. İşin eğlenceli kısmı bence burası, şimdi o sevdiğiniz kahramanlarınızın isimlerini karalayın ve kendi isiminizi yazın. Bu değerleriniz sizin yaşamınızı tasarlarken referans noktanız.

  • Yaşamınızda neyi büyütmek istiyorsunuz?

  • Yaşamınızda neyi değiştirmek istiyorsunuz?

  • Yaşamınıza neyi dahil etmek istiyorsunuz?

  • Yaşamınızdan neyi çıkarmak istiyorsunuz?

Jung ile devam edersem, neler arasında bağlantı kurabilirim bu dönemde üzerinde çalıştığım bir soru. Dengeyi deneyimlemek için gözlem yapabileceğim alan yaratmaya çalışıyorum.


Kahramanım Uygulaması bu kadar basit ve kendimizle derin bir diyalog kurmak için de güçlü bir araç. Kağıt kalem ve 10 dakika ile başlayabilirsiniz.


Hayatımızı tasarlamak en meraklı sorumuz olabilir🎈207 views0 comments

Recent Posts

See All