Search
  • minekobal

Meraklı bir trol: Diyojen 🐕

Bugün Kinik filozofların en meşhuru Diyojen’den ilham almak isterseniz; meraklı ruhunu ve çocukça filtresiz dürüstlüğünü yansıtan küçük notlar iyi gelebilir. 🎈


Diyojen’in Sinop’tan Atina’ya geldiğini biliyoruz, sürgün nedenini tam olarak bilemesek de. Kendini o dönemde Dünya vatandaşı olarak tanımlayan Diyojen kendisine “Sinoplular seni sürgüne mahkum etti” dendiğinde “Ben onları oldukları yerde kalmaya mahkum ettim” yanıtını verir.


Platon’ Antik Yunan’ın en trol filozofunu “Aklını kaçırmış bir Sokrates” olarak anlatmıştı. Belki bu yanıtının ardında sınıfında insanı “tüysüz iki ayaklı canlı” diye tanımladığında, Diyojen’in sınıfa tüyü yolunmuş bir horozla gelmesi vardır.


Toplum kurallarına bağlı kalmaktansa inandıkları uğruna soru sormayı tercih eden ve erdem olarak gördüğü aza kanaat ve tevazunun yaşamıyla örneği olan Diyojen’in Büyük İskender ile olan meşhur diyalogunu da burada hatırlayabiliriz.


Büyük İskender’in “Dile benden ne dilersin” teklifine ise yanıtının “Sizden istediğim tek şey kenara çekilmenizdir. Bunu yaparsanız güneşime mani olmazsınız ve bana vermeniz mümkün olmayanı benden almazsınız.” olduğu söylenir. “Gölge etme başka ihsan istemem”den daha anlamlı gelebilir.


Yine bir rivayete göre İskender, Diyojen’i insan kemikleri incelerken görür. Ne yaptığını sorduğunda “Babanın kemiklerini arıyorum ama onları bir kölenin kemiklerinden ayırt edemiyorum,” cevabını alır.


Zenginliğini ve erdemi fazlalıklarından kurtularak yaşayan Diyojen bir gün avucuyla çeşmeden su için bir çocuğu gördüğünde “Bu çocuk bana hala fazla eşya taşıdığımı gösterdi.” diyerek maşrapasını da atar ve biraz daha özgürleşir.


Diyojen bugünün kişisel gelişim kitaplarının yanıt aradığı sorulardan farklı bir meseleye yanıt aramamış aslında.

  • Ben kimim?

  • Ne için yaşıyorum?

  • Nasıl daha iyi bir hayatım olabilir?

  • Nasıl daha mutlu olabilirim?


Hala referans olarak milattan birkaç yüzyıl öncesine dönüyorsak, hiçbir yazılı metni olmayan bir filozofun anektodları bize sade, doğa ile uyumlu, özgür ve mutlu bir yaşam için ilham veriyorsa alacak derslerimiz devam ediyor demektir.


Bu dersler ise kitap okuyarak, eğitim programlarına katılarak alınabilecek dersler değil.

  • Değerlerimizi, inandıklarımızı ne kadar yaşıyoruz?

  • Kendimize karşı ne kadar dürüst olabiliyoruz?

  • Eylemlerimizi değiştirmeye ne kadar cesaretimiz var?


Kendimizle yapacağımız bir sohbette Diyojen de olsaydı mesala… Menü çok sade olurdu ve masadaki her şey organik olurdu. Belki masa da olmazdı çimlerde bir sohbet daha da iyi olabilirdi.Sizin hayalinizdeki Diyojen size ne sorardı? Sonra devam edin Antik Yunan’dan bu yana en kıdemli trol ile sohbet ediyorsunuz, verdiğiniz yanıtları iyi seçin. Çünkü sizin yanıtlarınızdan yeni sorularını da gelecektir.


Meraklı sorularımız bol olsun 🎈


Daha da değerlisi meraklı sorularımızı yaşabilecek alanımız olsun🎈150 views0 comments

Recent Posts

See All