Search
  • minekobal

Meraklı bir soru: Amatör ruhu mu profesyonel duruş mu?


Başlık biraz zorladığında nereden konuya gireceğimizi tam da kestiremediğimizde etimoloji hep iyi gelir🎈


Yine oradan başlayalım amatör sözcüğünün Fransızca karşılığı “amateur "bir işi zevk için yapandan yola çıktığımızda, Latince amere “sevmek” fiiline geliyoruz. Amatör ruhun içinde sevgi var diye bir not düşebiliriz.


Profesyonel sözcüğü ise Fransızca professionel "meslekten, uzman" sözcüğünden alıntıdır. Buradan yine Latince karşılığına ulaştığımızda professio "bir şey lehine konuşma" sözcüğüne geliriz. Amatör sevdiği için yaparken, profesyonel ise uzmanlığı ile lehine konuşabilecek donanıma sahiptir diyebiliyoruz.


Amatör ve profesyonel yaklaşımı bir tercih gibi değerlendirdiğimizde, karşılaştığımız kaynaklar amatörden profesyonele doğru bir yoldan bahsediyor. Açık açık yazılmasa da çok ümidinizi kaybetmeyin siz de çalışırsanız profesyonel olabilirsiniz tadında maddeler sıralanıyor.


Nasıl maddeler derseniz birkaç örnek:

  • Amatör ilham perilerini beklerken, profesyonel ritmine bağlı kalır.

  • Amatör hayalindeki sonuca odaklanırken, profesyonel alışkanlıklara ve sürece odaklanır.

  • Amatör hayalindeki sonuca ulaştığında durabilir, profesyonel ise yeni başlamıştır.

  • Amatör fikirlerine aşık olabilirken, profesyonel gerçeği arar.

  • Amatör dünyanın işleyişinden umudunu kesebilirken, profesyonel azimle daha iyisi için çabalar.

Amatör bu kadar romantik, profesyonel de bu kadar mekanik olmak zorunda mı?

Yaşamımızın farklı alanlarında amatör, farklı alanlarında profesyonel olabiliriz. Ancak 1 ve 0 yaklaşımından öte eş zamanlı hem amatör hem de profesyonel de olabiliriz. Hatta olduğumuzda tadından yenmez işler de çıkarırız.

İlham perilerine karşı olmadan ritüellerimizi yaşatabiliriz. Döndüm Sanatçının Yoluna her sabah gözümüzü tam açmadan üç sayfa yazıyorsak, ilham perileri de bu durumdan neden hoşlanmasın?


Disiplinli, prensipleri olan bir çalışma çerçevesi ve yanında tutkumuz olabilir. Daniel Pink’in Motivasyon 3.0 modeli de bunu anlatmaya çalışmış olabilir.


Amatör meraklıdır, ulaştığında yeni sorularıyla yeniden bir yolculuğa çıkabilir. Amatör mevcut düzeni tehdit edebilir. Ya da danışmanca ifadeyle süreci zorlayabilir. Profesyonelin meselesi ise fayda yaratmak ve başarısını görünür kılmak olacaktır. Profesyonel netlik yaratmaya çalışacak, karşıdan karşıya geçerken en azından hangi taşların daha sağlam olduğunu bilmek isteyecektir. Ancak bugünün dünyasında başarı için ortalığı biraz dağıtmak gerektiğini o da bilir. Profesyonel başarısının alkışını almak isterken, amatör daha kendi dünyasında daha iyisini gerçekleştirmek için eforunu ortaya koyar. Çoğu zaman da başarı kriterlerleri çok daha yüksektir. Spot ışıkları altında bol alkış alsa da kendi içine sinmeyen hayallerine yaklaşmayan bir sahne onu mutlu etmeyecektir.


Amatör fikrini çok sevebilir, aşkının gözü de kör olabilir. Ancak meraklı bir amatör aşkını da sorgulayacaktır. Profesyonel ise iş -yaşam dengesi içerisinde en olması gerektiği gibi optimum bir tutum için çaba gösterecektir. Amatörün ise sevgisinden doğru daha bütünsel bakmasını bekleyebiliriz.


Amatör duygularının kurban çocuk veya kahraman dramalarına düşüp misketlerini alıp gidebilir cümlesinden çok daha uzak bir yerdeyim. Her türlü zorluğa inat devam edebilir. Hatta eleştireceksek, doğru zamanda bırakmayı öğrenebilir mi diye sorabiliriz. Profesyonel ise tünelin sonundaki ışığın gösterdiği çabadan büyük olduğu sürece işin peşini bırakmayacaktır.

Amatör veya profesyonel gibi bir ayırım yapmadan, etiketlemek ihtiyacımızı merakla karşılarsak nasıl olur?


Merakımız o zaman yine bol olsun🎈18 views0 comments

Recent Posts

See All