Search
  • minekobal

Meraklı bir kitap: Beşinci Disiplin📚

Öğrenen organizasyonlarla devam edelim, 90’lardan bir klasik kitap önerisiyle M. Peter Senge’den “Beşinci Disiplin”🎈 Daha önce okuduysanız tekrar bir göz gezdirmek isteyebilirsiniz, eğer okumadıysanız mutlaka okuma listenizde ilk sıralara alın 📚


Tadımlık birkaç not...

Alışkanlığımız bize problemi parçalara ayırmayı söyler, fili küçük parçalar halinde yiyebiliriz. Ancak küçük parçalarda çok kaldığımızda fili görebilme becerimizden vazgeçebiliriz. Senge öğrenen organizasyonlar kurmak için sistemin bilgeliğine ihtiyacımız olduğunu anlatıyor. Eğer parçalar arasındaki ilişkiyi anlamlandırmayı başarırsak, insanlar ve ardından organizasyonlar öğrenebilir.

Beş disiplin ne ola ki?

01. Kişisel Ustalık: Mevcut durumu objektif olarak ve detaylarıyla görebilme becerisini tanımlar. Açık bir zihniyet ve sağlıklı bir şekilde enerjinin odaklanmasıyla gerçekçi bir yol haritası ideal vizyona eşlik edecektir.


02. Zihni Modeller: Dünyayı hangi lenslerle gördüğümüzü, kalıplaşmış varsayımlarımızı, eskiden taşıdığımız dünya anlayışımızı sorguladığımız yer burasıdır.


03. Paylaşılan Vizyon: Duvardaki vizyon cümlesinden çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Kişisel olarak anlam bulabilmek ve bunu paylaşabilmek vizyona hayat verecektir. Ortak vizyona çalışanlar samimi bir şekilde inandıklarında, öğrenmek için de çabalarını ortaya koyacaklardır.


04. Takım Olarak Öğrenme: Takımlar kendi çalışma yaklaşımlarını kendileri tanımlar, sağlıklı diyaloglar ile birbirlerini büyütebilirler.


05. Sistem Düşüncesi: Önceki dört disiplini ilişkilendiren, ağaç yerine ormanı gösteren bütünsel bir bakış ile ilişkileri anlamlandırmayı sağlayan kapsayıcı son disiplin. Sistem düşüncesi gerçeği lineer bir çizgi üzerinde değil, sistematik döngüler olarak anlamlandırır.


Beşinci Disiplin Yasaları:

01. Bugünün problemleri, dünün çözümlerinden kaynaklanır.

02. Ne kadar sıkı yüklenirseniz, sistem de o kadar sıkılıkla geriye itecektir.

03. Davranış, kötü sonuçlardan önce iyi sonuçlar doğurur.

04. Bir sorundan kolay çıkış, normal olarak o soruna tekrar geri götürecektir.

05. Tedavi, hastalıklardan kötü olabilir.

06. Daha hızlı, daha yavaştır.

07. Neden ve sonuç, zaman ve neticede birbiri ile ilintili değildir.

08. Küçük değişiklikler, büyük sonuçlar üretebilir. Ancak en yüksek kaldıraç gücüne sahip olanlar, çoğu kez en az gözle görülür olanlardır.

09. Bir fili ikiye bölmekle iki küçük fil elde edilmez.

10. Kabahat yükleme diye bir şey yoktur.


Organizasyondaki Öğrenme Yetersizliğinin Nedenleri:

01. ”Pozisyonum neyse ben oyum” düşüncesi; herkes kendi rol ve sorumluluğuna odaklandığında gerçek iş birliği gerçekleşemez.

02. ”Düşman dışarıda“ düşüncesi; işler istendiği gibi gitmediğinde dışarıda mutlaka bir suçlu vardır.

03. Sorumluluk üstlenme kuruntusu; kötücül meseleleri çözmeye çalışmak/ akıl koymak için başkalarını bekleme eğilimi organizasyonu yavaşlatır.

04. Olaylara takılıp kalma; kısa dönemli olasılıklar düşünme yaklaşımını bloke ettiğinde sürdürülebilir bir öğrenme süreci yaşayamaz.

05. Haşlanmış kurbağa meselesi; neye uyum gösterildiğine dikkat etmek gerekir.

06. Tecrübe ile öğrenme hayali; asla yeterli gelmeyecektir

07. Yönetici takım miti; işler kötüye gittiğinde daha iyi öğrenmeyi öğrenmeden çözüm üretemeyeceklerdir.


Ez cümle sistemin bütününü görebilen, kendini ve organizasyonu sürekli geliştiren bir kültür yaratmak için liderler bilgi paylaşmanın ötesinde öğrenme iştahını büyütmekten sorumluludur.


Öğrenme iştahımız ve merakımız bol olsun🎈

Meraklısına not: http://kmcenter.rid.go.th/kmc08/km_59/manual_59/Book6/The-Fifth-Discipline.pdf 📚198 views0 comments

Recent Posts

See All