Search
 • minekobal

Merak işe alımla başlarİleri gitmeye devam edeceğiz, yeni kapılar açacağız, yeni şeyler yapacağız;

çünkü bizler meraklıyız ve merakımız bizi yeni yollara götürüyor.”

Walt Disney


Yıl: 2004
Yer: Silikon Vadisi’nin merkezi noktalarından birisi Highway 101
İlan sahibi: İlanda görünmüyor, çünkü meraklı yetenekler aranıyor. 
 
İlanda sadece 10 basamaklı asal bir sayıdan yola çıkılarak adayların bir web sitesini ziyaret etmeleri hedeflenmişti. Sonrasında adaylar 7427466391.com (şu anda girmeyi denemeyin site aktif değil) adresinde bir denklemi daha çözebilirlerse Google’a özgeçmişlerini iletebiliyorlardı. 
İlanda mühendis arıyoruz, şu okullardan mezun olsun, şu yaşta olsun üstüne de hoş bir görünüşü olsun gibi koşullar yoktu. Sadece merak eden, sormaktan vazgeçmeyen Google ruhuna uygun adaylar aranıyordu. 

“Biz Google’ı sorularla yönetiyoruz, yanıtlarla değil”

Eric Smith

Meraklı insanların öğrenme iştahlarının yüksek olduğunu, daha ileriye gitmek için heyecan duyduklarını biliyoruz. Özellikle 2030 yılına geldiğimizde tanımlı olacak işlerin %85’i ile henüz tanışmadığımızı düşünürsek, meraklı çalışanlara daha çok ihtiyaç duyulacak. Çünkü meraklı çalışanlar…

 • Ortalama bir çalışandan çok daha hızlı öğrenme kapasitesine de sahiptirler. Ayrıca asla sahip oldukları bilgi ile yetinemedikleri için sürekli yeni sorularla çevrelerine de bu merakı aşılayabilirler.

 • Farklı bakış açılarını masaya getirebildikleri için mevcut düzeni yaratıcıkları ile zorlayabilirler, ki bunu bugünün dünyasında çok istiyoruz. Ya da daha daha pembe bir ifadeyle mevcut işleri yapacak daha iyi bir yol için her zaman bir önerileri olabilir.

 • Bilgiye ulaşmak, meraklı sorularına yanıt alabilmek için diğer insanlarlar da iyi bir kaynak olduğu için işbirliğini geliştiriler. Farklı sohbetler için mutlaka fırsat yaratırlar.

 • Hep ilginç ve keyiflidirler, bulundukları ortamda enerji hep daha yüksek olur.

Bu nedenlerle de her kurum (en azından kağıt üzerinde) daha meraklı kişilerle birlikte çalışmayı tercih eder.

Kağıt üzerinde dedik, buradan devam edelim. Peki gerçekte durum biraz daha farklı ise... Diyelim ki başınıza çok iş açacak ve o meşhur kediyi de öldürmüş olma olasılığı yüksek olan meraklı insanlara etrafınızda yer vermek istemiyorsanız, ne olacak? Aynı ifadeyi olumlu olarak yeniden söylersek, “işin uzmanı olsun, bol bol yanıtları olsun, yöneticinin söylediğini hemen sorgulamadan uygulasın, tabii ki aynı görüşlere sahip olsun, şikayet de etmesin” gibi bir tanımımız olabilir. Fena gelmedi di mi? Bu adayın daha fazla şansı olabilir bile…


Şimdi tam bu noktada filmi biraz ileriye saralım, içine Covid 19 eklemeden (ona yazının sonunda küçük bir dokunuşumuz olabilir, ama şimdi değil). Pek bir çatışmanın olmadığı, herkesin uyum içinde çalıştığı, hatta kimsenin farklı bir iş arayışı da olmayacağı için, birlikte emekli olmayı hayal eden bir ekip resmedebiliriz. Hedeflerin de bir şekilde yakalandığını, kutlama malzememizin de olduğunu ekleyelim. Bu paragrafta gözünüze çarpan, size rahatsız eden bir sorun var mı?


Bizim için bu tablo mediokrasinin takdir gördüğü çok tehlikeli bir bataklık. Ortalama çalışanlar, ortalama performans, ortalama bağlılık ve ruhsuz, tuzsuz hikayeler… Kimse dağın arkasına bakmıyor, kimse yeni bir yoldan gitmek istemiyor. Duyulan meraklı görünümlü sorular, eğitimde ezberlenmiş “İkinci bir şansın olsaydı, neyi farklı yapardın?” düzeyinden öteye geçmiyor. Ancak merkezdeki mesele "doğru odak alanı mı" diye odadaki filden kimse bahsetmiyor. Hedeflerini tutsa bile, zaman içinde büyüme hızı düşen şirketler işte bunlar. Tabii ki ekonomik konjonktüre, rekabete, regülasyona dayanan ve her seferinde çok geçerli bir açıklama ve şık bir sunum hazırlığı var. Ancak yetmiyor. Meraklı insanları sisteme dahil etmeyen şirketlerin gelecekte nefes almaları çok daha zor.

Ezberlerimizi bozacak, bir şeyleri halının altına süpürmeyecek, doğası gereği kolay kolay tatmin olmayan, eğlenceli meraklı ve acemi çocuk soruları olan insanları şirkete kazandırmaya çalışmak, çıkış yolumuz.

Onları mülakatta gözlerinden nasıl tanırız kısmına geçmeden önce, küçük bir sorumuz daha olacak. Sadece merakımızdan 😉 Çevrenize şöyle bir bakın, tabii ki zoom odasındayız şimdilik. “Neden?” sorusunu mu daha sık duyuyorsunuz,, yoksa daha çok suya ve sabuna bulaşmayan onay cümlelerini mi? Bu arada işin içinde insan davranış olunca siyah-beyaz cümlelerin çalışmadığını biliyoruz, denge çok sihirli ve güçlü bir kelime. “Neden?” sorusunu hakeden sahnelere sözümüz, karar alındıktan ve uygulamaya geçildikten sonrasında değiliz.

Buradan İnsan Kaynakları ekibinizin de bu konuda çok heyecanlı olduğuna inanarak işe alım ve mülakat sorularına doğru devam ediyoruz… -Açık düşünceye olan yakınlığı, öğrenme çevikliğini değerlendiren envanterler veya değerlendirme merkezi uygulamaları daha da fazla gündeme gelebilir.-

Burada işe alım süreçlerinin olmazsa olmazı mülakatlara birkaç notumuz var sadece. Mülakatlar online platformlarda da olsa, adayların verdikleri yanıtları yapay zeka ile de değerlendirseniz, bir kaç adım geriye giderek soruları ve genel tutumu öne çıkarmak istedik. Gözünden tanıma işini 2.500 özelliği ölçen dijital araçlara bırakabilsek de, merak için hala söyleyecek cümlelerimiz var.

Bir kaç mülakat sorusu örneği mesela;


 • Geçmişte merakınızla tetiklenen sonrasında olumlu bir deneyim yaşadığınız bir durumu paylaşır mısınız?


 • Yine aynı şekilde merakınızın başınıza açtığı bir sorunu da paylaşır mısınız?


 • “Son altı aylık dönemi düşündüğünüzde yeni ne öğrendiniz? Nasıl karar verdiniz? Süreç nasıl ilerledi? Şu anda geldiğiniz nokta nasıl? Devamında ne planlıyorsunuz?” Covid 19 sürecinde her akşam bir sohbete ve online eğitime katılmanın ötesinde nasıl bir önceliklendirme yaptığınızı, nasıl inisiyatif aldığınızı, neleri fark ettiğinizi, merak ediyoruz.


 • Kendinizi ne ölçüde meraklı biri olarak tanımlarsınız? Merakınızı büyütmek için neler yaparsınız?


 • Yakın dönemde kazanmak istediğiniz yeni bir beceri var mı? Neyi öğrenmeyi planlıyorsunuz? Nasıl öğrenmeyi öngörüyorsunuz?

 • Hayatta neyi merak ediyorsunuz? İş dışındaki meraklarını sorarak, yanıtların çeşitliliği ve derinliğinden aday ile ilgili izleniminizi pekiştirmenizin yanı sıra siz de yeni merak başlıkları duyabilirsiniz. Yeter ki merakla sorun.

 • Mülakatın sonuna doğru onun neyi öğrenmek istediğini sorabilirsiniz. Meraklı insanların her zaman bir dolu soruları vardır çünkü.

Hem adaylar hem de şirketler için merakı büyüten işe alım deneyimleri olsun 🎈48 views0 comments

Recent Posts

See All