Search
  • minekobal

Merakımızın yüksek olması için liderlerimizin umutlu bir gelecek çizmesini mi bekliyoruz?

Bundan bir süre önce ağır bir hastalığa yakalanmış ve bu mücadelesini şükürler olsun ki yenmiş bir arkadaşım merak ile ilgilendiğimi bildiğinden bana altaki paragraftaki yazıyı göndermişti.

“Oğuz Atay, onu ölüme götürecek hastalığını öğrendikten sonra günlüğüne; “Geleceğini kaybetmek, yaşanan zamanı boşlaştırıyor” yazmış.İnsanı yaşama motive eden yegane şey yarının merakıdır.Bir insanın elinden yarınını alırsan, bugününü öldürürsün” Bu yazıyı gönderdikten sonra arkadaşım şu şekilde kendi mesajını eklemişti. Hasta olduğumu öğrendiğimde ve ölümün bu kadar yakın olduğunu hissettiğimde gerçekten hiç bir şey yapmak içimden gelmiyordu demişti.

Arkadaşımın bu sözleri çok uzun zamandır kulağımda çınlıyor Ciddi hastalığı olanlara etrafındakiler çok farklı deneyimler yaşamasını, bir hayalinin eksik kalmamasını önerir halbuki. Oysa yaşayan yönünden baktığımızda bir şey yapmak için merakın olmadığını görmek çok etkileyici bir içgörü Arkadaşımın hastalık sürecinde yaşadığını aslında iş hayatında birebir yaşadığımızın farkına vardım ve kendime şunu sordum. YAŞAMA UMUDU YOKSA MERAK ÖLÜR MÜ? Çalışanların şirkette geleceğin iyi olacağını hissetmesi ne anlam ifade ediyor ? Şirketin geleceğini beraberce oluşturmak çalışan açısından ne kadar önemli? Eğer o şirket çok olumlu bir gelecek profile çiziyorsa bu çalışanların meraklı olmasına ve fark yaratmasına ne kadar etki ediyor ? Daha olmulu bir gelecek çizildikçe çalışanlar daha mutlu, özgür, meraklı, yaratıcı olabilir mi?

Peki ben İş hayatımın hangi döneminde işimden umut doluydum? Fark yaratmak için meraklı çaba içindeydim ? Bu şirkette benim geleceğim var diyordum? Geleceği yaratmak için benden fikir alınıyor ve ben geleceği şekillendiriyordum ?

Çalışanların o şirketin sahibi değildir ve emeği ile para kazanır. Onların motive eden iki büyük madde vardır. Maddi kazanç ve anlamlı bir sonuç yaratmak. Motivasyon teorisinde en önemli eserlerden Drive kitabının yazarı Daniel Pink’in dediği gibi motivasyona 3 ana konu etki eder. O konuda kendini Uzman hissetmek, çalışanın Özgür bırakılması ve yaptığı işin sonunda bir anlam yaratılması

Şimdi meraklı sorularımız liderlere geliyor ? Yarattığınız ortamda çalışanlarınız ne kadar umutlu ? Geleceğin olumlu olduğunu düşünerek, merak ederek fark yaratmaya çalışıyorlar mı? Geleceği çalışanlarınız ile beraber şekillendirmek için ne kadar çaba gösteriyorsunuz ? Çalışanlar gelecek hakkında soru sormak ve fikir üretmek için kendilerini ne kadar Özgür hissediyorlar ? Çalışanlarınıza sürekli işini kaybetme korkusu mu aşılıyorsunuz yoksa işinden keyif alarak daha iyisini yapmalrı için motive mi ediyorsunuz ?

Ve yine meraklı sorularımız çalışanlar için geliyorlar ? Liderlerin yarattığı büyüme ve gelişme odaklı vizyon size ne kadar olumlu etkiliyor ve merak ederek işi daha iyi yapmaya çalışıyorsunuz ? Liderler olumlu bir vizyon çizmediğinde kendinizi nasıl hissediyorsunuz ? Elbette hiç bir çalışanın şirket ile sonsuza kadar sürecek bir anlaşması yok. Kapitalist sisteme ait koşullarda emeğin karşılığını almak üzerine sistem kurulu. Bununla birlikte; yaptığı işte bir anlam hisseden, lider ile birlikte şirketin geleceğini beraber şekillendiren, geleceğin resmini taslak bile olsa görebilen çalışan merakını işe yansıtıp fark yaratabiliyor. Biz insanız umut istiyoruz, yaşamak istiyoruz ve bunu tüm benliğimizle ile yaptığımızda gerçek doyuma ulaşıyoruz.


Fatih Yedikardeş5 views0 comments

Recent Posts

See All