Search
 • minekobal

Merakı büyüten bir kitap: Azim

Updated: Apr 7, 2020

Kitap notlarına Azim ile başlamak istedim, üç nedenden dolayı. Birincisi bu dönemde Azim konuşmak hepimize iyi gelecektir. İkincisi bir çoğumuz için yeni bir başlık olabilir, evet çok satanlar listelerinde yer alan bir kitap ancak biraz daha adının geçmesi için yeri de var. Herkesin ilk aklına gelen beş kitap arasında değil nede olsa. Üçüncüsü de tamamen kendimle ilgili, kitabın akışı böyle bir özet tadında notlar almaya çok uygun.


Grit kelimesini Türkçe’ye tam çevirmek o kadar da kolay değil, o nedenle de hali hazırda yapılmış olan çevirinin terminolojisiyle devam etmek uygun olacaktır. Azim, tutku ve sebatın toplamı başarının ardındaki sır ise; bu sırrın formulü nasıl olabilir sorusuyla başlamış Duckworth araştırmalarına. Önce yazardan bir kaç cümle ile de bahsedebiliriz, Angela Duckworth Pennsylvania Üniversitesinde öğrenim görevlisi, danışmanlık yaptığı kurumlar arasında Beyaz Saray, NBA takımları, Fortune 500 şirketleri var.Kitabın kurgusuna bağlı kalarak başlayalım.

Başarılı insanların ortak noktalarını tanımlamak üzere yıllara yaygın araştırmalar ile çalışmalarına başlıyor Duckworth. Okullardaki heceleme yarışmalarından, West Point askeri okuluna ve kurumsal şirketlerin en başarılı satış ekiplerine uzanan çalışmaları sonucunda kitapta paylaştığı yaklaşıma ulaşıyor. "Her ne kadar çabamızı ortaya koysak da her zaman bizden daha yetenekli olanların bizim önümüze geçeceğine inanıyoruz." ifadesini sorgulayarak hikayesini şekillendiriyor. İyi haber şu ki yetenek bir katsayıya sahipken, ortaya konan çaba çarpı iki gücünde etkiye sahip. Bize daha tanıdık gelecek ifade ile “içten yanmalı” olmak yeteceğin önüne geçebiliyor. Bu durumu Duckworth bir formülle ifade ediyor.


Yetenek x Çaba = Beceri

Beceri x Çaba = Başarı

Dolayısıyla başarının içinde iki katı çaba yeralıyor. Tam bu noktada da son yıllarda birçok danışmanın bol bol referans olarak kullandığı Carol Dweck’in Büyüme Zihniyetine gönderme yapıyor. Hepimiz NBA’da basketbol oynayamayız, tabii ki işin içinde yetenek var, ancak hepimiz daha iyi basketbol oynayabiliriz. Kendimizin en iyi versiyonu olmak dediğimizde de yüzdüğümüz sular buraları. Yeteneğim yok diyerek vazgeçmek değil, ortaya konan çabayı büyüterek daha iyisini yapmak, azimin tanımı bir anlamda.


Sonrasında da kendi azmimizi değerlendirmek için bir envanter paylaşıyor. Envanter 10 sorudan oluşuyor, yanıtlarımıza göre ne kadar tutkumuzdan ve sebatımızdan beslendiğimizi görebiliyoruz. Bu arada soruları İngilizce kitaptan ben çevirdim, olası çeviri kazalarının tüm kredisini de alırım.Anket sonucunu okurken tek sayılı sorulara verdiğiniz yanıt sizin tutku düzeyinizi, çift sorulara verdiğiniz yanıt ise sebat düzeyinizi gösteriyor. Aşağıdaki tablodan da aldığınız skor sonucunda Amerika’daki katılımcılar arasında nasıl bir yüzdelik dilimde olduğunuzu görebilirsiniz.

Yüzdelik Dilim Azim Skorunuz %10 2,5 %20 3,0 %30 3,3 %40 3,5 %50 3,8 %60 3,9 %70 4,1 %80 4,3 %90 4,5 %95 4,7 %99 4,9


Tanımlama ve önemini ortaya koyma kısmından sonra “Azim nasıl geliştirilebilir?” Sorusuyla kitap devam ediyor. İki ana başlıkta yanıtlıyor Duckworth, içten dışa ve dıştan içe.


İÇTEN DIŞA AZMİ BÜYÜTMEK


Bunun için de dört odak alanını mercek altına alıyor. Kitabın kurgusu özetlemeye pek uygun demiştim.


01. Tutku

Buradaki özet mesaj tutkunuzu bulun, bol bol MERAKLI SORULARLA tutkunuzun peşinden gidin. Julia & Julia filminin açılış sahnesinden, Jeff Bezos’a kadar örneklerle zenginleştirerek anlatıyor. Evde yemek yapmaya saranlarımız için bir doz Meryl Streep iyi gelebilir. Tutkunuzu keşfetmek için kendinize neler soruyorsunuz? Bol bol yanıtlarını düşünmeden soru sorun, sorular sizi sürükleyecektir. Burası benim notum olsun, “8-9 yaşınızda sizi ne daha çok heyecanlandırıyordu?”sorusunun sihirli bir etkisi var.

02. Pratik pratik pratik

Evet kabul edelim, hiç bilmediğimiz bir bilgi yok. Ancak işin sırrı bilgelikte. Ritim önemli, olmazsa vakum olur. Her gün konunuz her neyse ondan bağımsız, bir şeyler yapın. Rutininiz olsun gibi mesajlarımızı verirken gönül rahatlığı ile Azim kitabını da referans olarak gösterebiliriz. Her gün biraz daha iyisini yapabiliriz. Hatırlayalım bir dönem sosyal medyada popüler bir paylaşımdı.Aynı tatta olimpiyat yarışlarına hazırlanan sporcuların mükemmellikten öte her gün bir önceki antremana göre ne kadar farklılaştıklarını örnek olarak veriyor. İlerlemeye, daha iyisini yapmaya ne kadar gönlümüz var, ne kadar ısrar ediyoruz, ne kadar yetinmeden kendimizi zorluyoruz. Böylece çabamız yeteceğimizden daha kritik bir hale geliyor.

03. Amaç

Bu başlık da hepimiz için çok tanıdık. Duckworth 16.000 Amerikalı yetişkin ile yapmış olduğu araştırmada amaç ile zevki karşılaştırıyor. Günün sonunda eğer ortada bir amaç varsa azim de devamında geliyor sonucuna ulaşıyor. Kendimizden daha büyük amaca hizmet etmek, anlam bulmamıza neden oluyor. Başka bir ifadeyle içten yanmalı dediğimiz noktada ihtiyaç duyduğumuz tetikleyici enerjiyi ortaya çıkarıyor.


04. Büyüme Zihniyeti ve Umut

Kurumsal hayattan bir örnekle ilerliyor bu bölümde Duckworth. Terfi alan yöneticiler öğrenebilirim, büyüyebilirim diyenler arasından çıkıyor nedense. Bir nevi kendini gerçekleştiren kehanet örneği, yapabilirim dersen de, yapamam dersen de haklı çıkarsın. Nörobilim de beynimizin öğrendikçe geliştiğini söylüyor. Kendinize dönüp baktığınızda yeni bir konuda çalışmak başta kaygı verici de olsa, sonrasında öğrenme iştahımızla yol aldığımızı deneyimlediğimiz örneklerimizi görebiliyoruz. Dünyaya geldiğimizde bildiğimiz hiçbir şey bilmiyorduk, yaparak, düşerek sonra kalkarak deneyimle öğrendik.

DIŞTAN İÇE AZMİ BÜYÜTMEK

01. Anne- baba Olarak Azmi Büyütmek

Bu bölümde biz danışmanların en çok sevdiği iki eksen ve dört çeyrek alan tanımlayarak anne babalık ve azim arasındaki ilişki görselleştiriliyor.


Çocuk perspektifi ile küçük bir kontrol listesi de paylaşıyor yine bu bölümde;


Destekleyici başlığında yönelttiği sorular şöyle;

 • Bir sorunla karşılaştığımda anne ve babam beni desteklemek için oradadırlar.

 • Benimle konuşmak için zaman ayırırlar.

 • Hep birlikte eğlenmek yaptığımız aktiviteler vardır.

 • Benim kendi görüşüme saygı gösterirler

 • Özel alanıma saygı gösterirler.

Talep ile ilgili ifadeler de şöyle;

 • Aile kurallarına uymam beklenir.

 • Daha iyi yapabileceğim alanları net bir şekilde paylaşırlar.

 • Her zaman elimden gelenini en iyisini yapmamı beklerler, zor bile olsa


Çocuklar anne babalarını rol modeli olarak alıyorlar. Burada fark edebileceğimiz eğlenceli tezat çocuklarımızın öz güvenli, isteklerini net bir şekilde ortaya koyan ve vazgeçmeyen bireyler olmasını isteyen anne babaların sergilediği davranış olmaktadır. Evde bizim her dediğimizi yapsın, başımıza yeni icatlar çıkarmasın, ancak büyüdüğünde kendini net bir şekilde ifade etsin ve hakkını arasın demek gibi…

02. Azim Kültürü

Kabul edelim ya da etmeyelim içinde bulunduğumuz kültür de bizi şekillendiriyor. Kültür bir çıktı ise liderlerin azim için rol model olmaları çok daha kritik olmaktadır.

 • Kurum vizyonu ne ölçüde ortaya konan çabayı büyütmeye alan yaratıyor?

 • Burada iyi örnekler nasıl paylaşılıyor?

 • Nasıl takdir ediliyor?


“Neye odaklanırsak ondan sonuç alırız” cümlesiyle paralel dilin de güçlü bir etkisi olduğuna inanıyorum.

 • Dilimizde ne kadar tutku, sebat ve kararlılık var?

 • Bu başlıkları başarı hikayeleri ile nasıl ilişkilendiriyoruz?

 • Nasıl hikayeleştiriyoruz?

SONUÇ


Yeteneğe verilen kredi yerine çabaya odaklanmak başarıyı getirecektir. Öncelikle azim için başlangıç noktamızı tanımlamak sonrasında da hem içten dışa hem de dıştan içe alınabilecek yolu tanımlayabiliriz. Bu bir gelişim yolculuğu ise birinci basamakta sorumluluk kendimizde, bunu kabul edebiliriz. Sonrasında yönetici, mentor, öğretmen, anne baba olarak da azmi büyütmek adına alan yaratabiliriz.


Yol haritasını çizmek ve her gün üzerinde çalışmaya devam etmek isin sihri. Emek harcadıkça sahipleniyoruz ve sonuç da alıyoruz. Azim Duckworth’ün ifadesiyle yedi kez düşmek ve sekizincisinde kalkmaktır.


Okuma merakınız, öğrenme iştahınız bol olsun🎈


Meraklısına ek not:

https://www.ted.com/talks/angela_lee_duckworth_grit_the_power_of_passion_and_perseverance


571 views0 comments

Recent Posts

See All