Search
  • minekobal

En iyi öğrenme merakı bol olandır 🎈


Bilmediklerimizin bildiklerimizden daha fazla olduğu dünyada daha iyi bir öğrenci olmak size çekici geliyorsa, çok iyi bir öğrenciden, Richard Feynman’dan ilham alabiliriz.


“Bir konunun başlığını bilmek ile konunun kendisini bilmek arasındaki farkı çok erken öğrendim.”

Richard Feynman


Çocuğa anlatabilecek kadar derin bilebiliyor muyuz? Bir çocuk kadar merakla bol bol “neden?” diye sorarak gerçekten öğrenebiliyor muyuz? Yoksa sadece birilerinden duyduğumuz hoş cümleleri oradan oraya mı taşıyoruz?


Feynman Öğrenme Yaklaşımı

1. 9-10 yaşında bir çocuğa nasıl anlatacağınızı tasarlayın

2. Anlatımınızı tekrar gözden geçirin

3. Akışı ve kapsamı yeniden yapılandırın ve sadeleştirin

4. Tekrar 9-10 yaşındaki çocuğa anlatın (zorunlu değil, size kalmış)


Öğrenme sürecinin içinde diyalog kattığımızda, ne kadar sadeleştirebilecek kadar ustalaşabildiğimizi, ikinci ve üçüncü meraklı neden sorularına ne ölçüde dayanabildiğimizi görüyoruz. Üzerinde çalıştığımız kavramı diğer konularla nasıl ilişkilendirebildiğimizi ve nasıl açıklayabildiğimizi deneyimliyoruz. Sonra tekrar başa dönüyoruz ve daha derin meraklı sorularımıza yanıt arıyoruz.


Birinci Adım: Çocuğa öğretin

Yine en sevdiğimiz boş bir sayfa ve tercihen renkli kalemlerinizle başlıyoruz. Konu ile ilgili bildiklerinizi yazmaya başlayın. Zihin haritalama tekniği de nefis çalışır, hatta bol bol çizim de yapabilirsiniz. Beynin her iki tarafını da çalıştırmış olursunuz.

Sadece tüm bunları bir çocuğa anlatıyorsunuz, mesleki terimlerinizin pek şansı olmayabilir. Ya da çocuğun ilgisi çok daha hızlı dağılacaktır, onun konuya merakını canlı tutabilmek için cebinizde küçük sürprizlerin olmasını isteyebilirsiniz.

Çocuk muhtemelen sizin sözlerinizin tamamlanmasını beklemeden aklına gelen soruları soracaktır, sizce hangi soruların yanıtlarını merak edebilir?


İkinci Adım: Gözden geçirin

Çocuk ile diyalogunuz (hayali de olsa hiç yoktan iyidir) en nefis öğretmeniniz olacaktır. Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu öğretmek ise, ustalık derecesi çocuğa öğretmektir. Çocuğun merakını sade bir şekilde karşılayabiliyorsanız olmuştur.

Neden ilk taslağı gözden geçiriyoruz? En sevdiğimiz meraklı boşluk alanlarını tam da bu noktada yakalıyoruz. Altta yatan varsayımlarımızı test ettiğimiz yer burası.


Üçüncü Adım: Düzenleyin ve sadeleştirin

Şimdi tüm notlarınızı en baştan tekrar “acemi çocuk bakışıyla” okuyun.

  • Bu bilgi neden öğrenilmeyi hak ediyor?

  • Öğrenmezsek hayatımızda ne eksik kalır?

  • Tam olarak bu bilgiyi nasıl tanımlayabiliriz?

  • Nasıl bir etkisi var? Yancıları kimler? (Bu soruyu bu hafta bir katılımcımdan aldım😉)

  • Hayatıma nasıl yansıtabilirim?

  • Denerken başıma neler gelebilir?


Anlam kaymaları veya küçük tutarsızlıklar keşfederseniz, ki bunlar gerçek bir çocuğun gözünden asla kaçmayacaktır. Çocuğun merakına ilişkin dürüstlüğü filtresiz olduğu için daha acımasız çarpacaktır, ne kadar hazırlıklı olsanız da. Hep çalışmadığınız yerden soru çıkar.


Pratik, pratik, pratik….

Aralarda farklı kaynakları tekrar ziyaret edip daha da iyi öğrenmeye çalışabileceğiniz, ustalık kazanmak için adım atacağınız yer de burası.


Dördüncü Adım: Gerçek test

Burası opsiyonel gerçek bir çocuk bulun ve onun ilgisini ne kadar çekebileceğinizi, sorularına ne ölçüde yanıt verebileceğinizi deneyimleyin. Geri bildirim almak değerlidir 😉

IDEO tasarladığı endüstriyel ürünlerin geleceğini oyun havuzunda onları kurcalayan çocukların ilgi düzeyleri ile ölçmeye devam ediyor. Çocukların kural tanımayan merakları ve acıtan dürüstlüğüne test aşamasında daha da ihtiyacımız var.Acemi çocuk merakımız ve öğrenme iştahımız bol olsun🎈
219 views0 comments

Recent Posts

See All