Search
  • minekobal

Bu yazı kitap severler için 📚

Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmez

Victor Hugo

Kıskanç biri değilim, çevremdeki insanların sahip oldukları zenginlikler için onlar adına mutlu olabilirim. Ancak kitaplar kesinlikle bir istisna, evinde duvardan duvara kitapları olan, şahane kitap okuma köşeleri olan insanları kıskanabilirim.

Sevdiğim kitapçıda hiç saate bakmadan 4-5 saati büyük bir mutlulukla geçirebilirim, ya da kargodan gelen kitap kolisini çocuk coşkusuyla açabilirim. Yalnız olmadığımı bilerek kitaplar ile sorduğumuz birkaç meraklı soruyu masaya getirmek istedim.

Birinci soru: Bir insan yaşamı boyunca kaç kitap okuyabilir?

15 yaşında bilinçli olarak okumaya başladığımızı varsayalım ve 80 yaşına kadar da Victor Hugo’yu haklı çıkaracak şekilde haftada iki kitap gibi bayram veya tatil demeden iddialı bir performans ortaya koyduğumuzda ortaya şöyle bir tablo çıkacaktır.

80 yaş- 15 yaş = 65 kitap okuma yılı

65 yıl x 52 hafta x 2 kitap = 6.760 kitap

Bu sayı bize ne söyleyebilir?

Okumayı kaçırdığımız yılları hatırlatabilir. Bardağın dolu tarafını görenlerdenseniz, bundan sonra daha iyi kitap seçimi yapacağım diyebilirsiniz. Hatta Mina Urgan’ın meşhur Bir Dinazorun Anılarından alıntı yaparak devam edelim.

Karpuzu kestin. Baktın ki kabak.

Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu? Canım Fethi Naci'nin bu cümlesinden sonra başladığım her ne ise hoşlanmadığım yerde bırakmaya karar verdim.

Kitabı da, insanı da..

Mina Urgan

Benim kriterim ikinci kez okuma isteğinde saklı, eğer aynı kitabı ikinci kez okuduğunuzda hala satır aralarında notlar yakalıyorsanız. Eskiden kenarlarına yazdığınız cümleler veya altını çizdiğiniz satırlar sizi heyecanlandırıyorsa o iyi bir seçim olmuştur.

İkinci sorum: Neden daha çok kitap almak istiyorum?

Burada benim kıskançlığım ve gözümün açlığı resme dahil oluyor. Carl Gustav Jung’un Erinnerungen, Träume, Gedanken (Anılar, Düşler ve Düşünceler) kitabında 17 yaşında babasının tüm kütüphanesini okumuş olmasından bahsetmesini ya da Lou Marinoff’un kitaplarında tanıştığım felsefe terapisi için danışanlarına okuma ödevi verecek kadar kitaplara yakın olmasını kıskanmamdan bahsediyorum. Dolayısıyla da bol bol kitap satın alarak bu açığı kapatmaya çalışıyorum kendimce 📚 Japonca’da bu durumu anlatan bir kavram olduğunu da öğrenmem hoş oldu, merak ederseniz Japonlar alınıp ancak okunamayan kitap bağımlılığına "Tsundoku" diyorlar. Neden okunmuyor derseniz zamanım yok yanıtı önceliğin değile götürse de meşhur modacı Karl Lagerfeld’in yorumu bizi biraz rahatlatabilir. "Satın aldığınız her kitapla birlikte onu okuyacak zamanı da satın almalısınız..." Yoksa kitaplar öyle birikiyor. Bu arada henüz okumadığım kitaplarımın olmasından çok mutluyum, evde bir kitapçı havası yakalayabiliyorum. Biraz yetişemedim yine baskısı da pakete dahil ancak yapacak bir şey yok. Yeni bir kitabın ilk sayfasını merakla açmak, tarif etmekte zorlanacağım mutluluk

Üçüncü sorum biraz daha zor: Neden okuyoruz?

📌 Google’un efsane CEO’su Eric Smith’in dediği gibi yeni bir konuyu öğrenmenin en etkili yolu olduğu için mi kitap okuyoruz?

📌 Yoksa gerçek yaşamdan bizi uzaklaştıracak fantastik bir dünya ile buluşmak için mi okuyoruz?

📌 Kişisel gelişimimiz ve biraz daha maneviyata dokunabilmek için mi okuyoruz?

Okumayı sevdiğimiz tarz ve yazarların da yanıtımızı şekillendireceği bu soruya verdiğiniz yanıt o kadar değerli ki…

Kitaplarınızı nasıl seçiyorsunuz? Ve Sonrasında da okuduktan sonra ne yapıyorsunuz?

Schopenhauer’in "Okumak, Yazmak ve Yaşamak" kitabında getirdiği eleştiri de okumayı sadece yazarın fikrini almanın ötesine taşımak üzerine… Bir roman düşünün esas oğlan esas kızı canavarlardan kurtarmaya çalışıyor, hayatını hiçe sayıyor. Biz ise hiçbir şey yapmadan koltukta elimizde şarap veya kahve sadece okuyoruz. Aynı kurguyu bir tarih, psikoloji veya felsefe kitabı için de tekrarlayabiliriz. Kitap okumayı değer yaratan ve büyüten bir eyleme dönüştürmek için biraz daha öncesini, sonrasını araştırmak, biraz önceki görüşlerimizle ilişkilendirmeye çalışmak, biraz farklı birileriyle tartışmak gerekiyor.


“Düşünmeden okumak faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.” Konfüçyüs

Son sorum ise bolca meraklı ve sanırım en zoru: En sevdiğiniz kitabı merak ediyorum 📚 Birden fazlası da kabul 🎈


Meraklı insanlar kitapları çok sever ne de olsa 🥳


434 views0 comments

Recent Posts

See All