Search
  • minekobal

Belirsizlikle barışmak🎈

Yüksek sesle söyleyelim ya da içimize atalım, bir şekilde kıyıdan karşıya geçerken basacağımız taşları bilmek, suyun ve havanın durumunu öngörmek istiyoruz. Belirsizlik daha da arttıkça netlik ihtiyacımız ve eski günlere özlemimiz de aynı paralelde yükseliyor.

Eğer belirsizliğin devam edeceğine inanıyorsak, belki de işin olumlu tarafını merakla arayabiliriz.

Gelelim belirsizliğin faydalarına

Belirsizliği bir çerçeveye sığdıramazsınız, belirsizliğin hali katı değildir, olsa olsa sıvıdır. Tutmak istersiniz, ancak size de pek itaat etmez, biraz asi ruhludur. Burnunun dikine gider. O rahat davrandıkça siz daha da uyanık kalmaya çalışırsınız. Konfor alanını terk etmekten başka çareniz de kalmaz.

Eğer korkarsanız belirsizlik daha da büyür, korkunuzu kabul edip bir sonraki öğrenme ve gelişim alanlarını hedeflediğinizde meraklı yanınızla buluşabilirsiniz. Belirsizlikle yaşamaya başladığınızda karşınıza daha çok yeni fırsatlar çıkmaya başlar. Kesinlikle bu bir Polyanna cümlesi değil, yavaşladığımız ve daha odaklı olduğumuz için fırsatları görmeye başlarız.


Milan Kundera’nın da dediği gibi “Yavaşlamak hatırlatır, hızlanmak unutturur” Belirsizlikle hemhal olunca gelecek için endişelenmek yerine “Ne yapabilirim?” “Nasıl yapabilirim?” “Ne katabilirim?” sorularını sormaya başlıyoruz. Hepsi de merak içeriyor. Eksenin diğer tarafında bugünler geçecek, eski güzel günler yine gelecek diye beklemek yerine belirsizlikle barıştığımızda yeniden başlayabilecek, yeniden tasarlayabilecek tarafımızı davet ediyoruz. Evet bilmediklerimiz daha fazla, ancak daha sade daha rafine daha kendimiz olabileceğimiz bir hayat inşa etmek, gereksiz kozmetikten arınmak için de güzel bir fırsat.


Her şeyin kesin olduğu dünya Truman Show’un seti gibi olurdu kırmızı hapı seçenler olarak bunu istemeyiz tabii ki. Dışarıya baktığımızda rüya görüyorsak, içimize baktığımızda uyanacaksak. Belirsizlikle hemhal olmayı denemenin ilk adımı da kendimizle yüzleşmek. Hayatı kontrol etmeye çalışmak, ölüme meydan okuma cüretkarlığından çok farklı değil. Ölümden korktukça netlik arayışımızın da sesi yükseliyor, ancak yaşam belirsizliklerden oluşuyor. Bazen derinliği boyumuzu geçse de oyun böyle tasarlanmış 🎈

Belirsizliği konfor alanından çıkaracak bir öğretmen da görmeye başlayabiliriz.


“Öğrenci hazır olduğunda öğretmen görünecektir.

Öğrenci gerçekten hazır olduğunda ise öğretmen kaybolacaktır.”

Lao Tzu

Yaşama sevincimiz, merakımız bol olsun🎈


233 views0 comments

Recent Posts

See All