Search
  • minekobal

Başarılı olmamız için merak ve azimi birleştirebilir miyiz?

İş hayatında başarılı olmak için çok fazla özellik gerektiğinden bahsedilir ve bizden tecrübeli olan kişiler genelde kendilerini başarıya götüren formülü söylerler. Kimisi işe her zaman saatinde gelip çıkmayı başarı sayar ki bugünlerde hiç anlamı kalmayan bir yetkinlik. Kimisi çok çalışkan olmaktan bahseder ki bunun başarıya katkısını kanıtlamak imkansız çünkü iş hayatında çok çalışmasına rağmen başarılı olamadığından şikayetçi bir çok kişi var. Çok zeki olduğunu ve her şeyi çok hızlı çözdüğünü söyleyenler de olacaktır ama duygusal zeka ve iletişimin yani neyi nasıl söylediğimizin, neyi bildiğimizden kesinlikle çok daha önemli olduğu da artık çok kabul gören bir kavram.

Hiç bir şeyi beğenmiyorsun, peki nedir iş hayatında başarı için gereken derseniz; beni okuduğumda çok etkileyen, gördüğüm canlı başarı hikayelerinden bir çok canlı örnek barındıran Angela Duckworth’un Azim kitabından örnek vermek istiyorum. Yazarın başarıya ulaşmanın yöntemini ortaya koyduğu basit ama çok kolay anlaşılabilir bir formülü var.

Yetenek x Çaba = Beceri Beceri x Çaba = Başarı

Yetenek, çaba gösterdiğinizde becerilerinizin ne kadar geliştiğidir.  Başarıysa edindiğiniz beceriyi kullandığınızda ortaya çıkar. Yani yetenek ve çabanın nasıl kullanıldığı size başarıya götürme olasılığını ortaya koyuyor. Kişide Potansiyelin olması önemli bir şey olmakla birlikte aslında en önemli olan şey o potansiyeli nasıl kullandığı ve enerjiye çevirdiği. Potansiyel doğal olarak bizde olan bir şeydir, beceri ise ancak o potansiyeli çokça kullandığımızda ve Pratik yaptığımızda oluşur. Yazarın kitabında gösterdiği çarpıcı örneklerde okullarda öğretmenlik yaptığı dönemde en akıllı değil en azim gösteren öğrencilerin başarısı çok göze çarpıyor.

Bu formülde iki kez çaba yer alıyor. Potansiyel yeteneğimizi eğer çaba ile etkileşime soktuğumuzda beceri kazanıyoruz ama başarıya ulaşmamız için becerimizi de tekrar çaba ile etkileşime sokmalıyız. Bizim evimizde çocuklarım ile sohbet ederken sıkça kullandığımız bir söz vardır. “Denersen yaparsan, denemezsen yapamazsın” Çocukların kafasında iz bırakabilmek amacıyla çok kolay terminolojileri kullanmaya çalışıyorum ve mümkün olduğunda bunu kendi hayatımda göstermeye çalışıyorum ki duydukları ile gördükleri eşleşip bir anlam oluştursun. Evimizde masamızın mekanizması büyük oğlumun kazara bir darbesi ile bozuldu. Ben tamir etmeye başladım ama ne kadar uğraşsam da yapmakta çok zorlandım. Tüm parçaları sökülmüş masa salonun ortasında yerde umutsuzca duruyordu ve çocuklar “baba bırak istersen olmayacak herhalde” demeye başlamıştı. Benim açımdan ise çözülmesi gereken bir problem vardı ve biraz uğraşırsam yapabileceğimi tahmin ediyordum çünkü tüm olasılıkları denememiştim. Konu bir tamirci çağırmaktan ziyade çocuklara nasıl bir örnek vereceğime de dönüşmüştü bir yandan. Çocuklardan yardım isteyerek sonraki denemelerimde başarıya ulaştıktan sonra bir kaç gün boyunca çocuklar bu olayı konuştular ve azmin ne demek olduğuna canlı örnek ile şahit olmuşlardı.

Başarı formülünü hızlandıran faktör ise Meraktır. Formülün parçalarını merakla çarptığımızda neler olur, beraber inceleyelim.

Yeteneğinizin ne olduğunu keşfetmek için merak edip farklı alanları denemeli, araştırmalı, okumalısınız. Bir çok yetenekli kişinin maalesef ortaya çıkmayıp ilerleyememesinin önündeki en büyük engel neyi sevdiklerini anlamak için merak etmemeleri. Yeteneğinizin olmadığı bir alanda beceri kazanmak için çok uzun süre zaman kaybedeceğinize, merak edip araştırarak en sevdiğiniz konuya odaklandığınızda beceriniz çok daha hızlı artacaktır. Hangi Alana yetenekli olduğunuzu denemeden bilemezsiniz. Kendinize soracağınız meraklı sorular size yardımcı olacaktır.

Göstereceğiniz çabadan zevk almalısınız ki bir zaman sonra harcanan emek çekilen çile şeklinde değil akışta mutluluk ile yapılan bir eyleme dönüşsün. Tutku ve anlam ile Çabamızı nasıl daha etkin şekilde yapabileceğimiz, farklı yollar bulabileceğimiz, yaratıcılık katarak sonucu hızlandırmak konusunda bize destek olan gücümüz de meraktır.

Sonuç olarak aslında dünyaya gelen herkes bir potansiyelle doğar, dahi olan azınlık kesimin haricinde herkes benzer temele sahipken zaman içinde farklılaşmayı yaratan ise; merakla kendini keşfedip doğru alanları bulmak ve bu alanlarda azim göstererek başarıya kavuşmak olacaktır. Sadece bir tane hayatımız var, bunu da sonu başarı ile biten, anlam bulduğumuz ve tutku ile yarattığımız bir kaç hikaye ile süslemeye değer…


Fatih Yedikardeş17 views0 comments

Recent Posts

See All